Våra auktioner

Världen är full av vackra saker och vi samlar möbler, prylar, kuriosa, bruks- och samlarföremål från alla tider. Under året, främst under sommarmånaderna, håller vi ett fåtal auktioner i egen regi, där vi låter vackert åldrat, nytt, klassiskt och modernt mötas. Se kalendern nedan för våra aktuella auktioner.

december 2018

Inga event

januari 2019

Inga event

februari 2019

Inga event

Emilia Linderholm

konstnär, sångerska

``Det cirkulerar en del auktioner runt om i landet som ofta erbjuder både konst och inredning. Ofta kan man göra riktiga fynd där. Denna auktion är absolut min favorit! En härlig blandning av vackra möbler, mattor, trädgård och konst. Dany's Home har fantastiskt fina saker uppe i Stockholm men beger sig även ut i landet. Det finns även målningar och grafik av mig om ni har vägarna förbi. Även magiska akvareller av trevliga och begåvade kollegan Peter Eugén finns att njuta av där. Varmt välkomna!``

Från @artbyemilialinderholm 27 oktober

Auktion Dany's Home Emilia Linderholm möbler konst trädgård gjutjärnsurnor gjutjärn baljfåtölj

Aktuella objekt

Vårt sortiment för både hem och trädgård kommer från vårt konstanta sökande och samlande av vackra ting och från vår inredningslada/butik. Se nedan för objektsbeskrivning och bilder.

En blandning utöver det vanliga

– under våra auktioner samsas kvalitetsobjekt med bruksföremål för hem och trädgård

Varmt välkomna till våra auktioner med innehåll av gammalt och nytt, skavt och skinande, vintage och retro, klassiskt och modernt, fynd och dyrgripar i en salig blandning.

Unika äldre & antika möbler t.ex. vitrinskåp / vintagematbord m. metallunderrede / stolar & pallar i roliga utföranden / skänk, matbord 180 cm i fransk lantstil, handgjort brickbord m. fasettslipat glas, exklusiva stil- & karmstolar, magnifika baljfåtöljer, pallar & stolar i plåt, barstolar m. turkos stomme & vintageläder, barstol i smide med traktorsits, möbler i gustaviansk stil t.ex. taburett / herrbetjänt / stegstol / stegpall / handgjort elegant vitrinskåp, större matsalsmöbel målad i pärlgrått med matbord med ornament & kannelyrer (dubbla iläggsskivor med arbetad sarg) samt sex vanliga plus två karmstolar, speglar i flera modeller & storlekar, kristallkronor i barock-/empire-/gustav. stil, handmålade bordslampor i porslin, skulpturer, statyetter, sign. glaskonst t.ex. CF Reuterswärd, Bertil Vallien, Ulrica Hydman, Kjell Engman & Göran Wärff, handmålat porslin från bl.a. Simply Scandinavia t.ex. ytterfoder / blåvitt porslin / sköljskålar / golvurnor / paraplyställ / lockurnor, kristall, ljuslyktor & lanternor, snidade askar, zink-, smides- & gjutjärnsföremål t.ex. vackra urnor i flera utföranden / bänk / ljusstakar / hinkar / korgar / bord / spiskatt / hund.

Vi har handplockat ett 30-tal orientmattor, bl.a. samling växtfärgade lammullsmattor med ovanliga mönsterbilder och utföranden. Även större semiantik salongsmatta Kerman ca 400×300 cm, unik växtfärgad Ziegler ca 250×170 cm och flertalet kelim. I vår samling finner ni unika handknutna mattor i traditionella till ljusare och ovanliga färgsättningar och mönster. Spännande åldrar och flera storlekar ex. ca 100×150, 200×140, 240×150, 300×200, 350×250 cm. – TIPS! mät gärna hemma innan auktionen för att lättare hitta rätt storlek.

100-talet samtida konstverk både original & grafik från tidigare utställningar & gallerier. Bl.a. originalmålningar av Lars Lerin, Ulrica Hydman, Pernilla Stappe, Marika Lang, Madeleine Pyk & samling somriga akvareller av Lena Linderholm. Akvareller & popart av Peter Eugén Nilsson & spännande litografier av Mikael Persbrandt. Konstnärer: L. Lerin, B. Liljefors, O. Bærtling, B. Lindström, E. Billgren, L. Jonsson, B. Wennström, P. von Schantz, S. Lidberg, BG. Karlsson, A. Hultman, L. & E. Linderholm, P. Eugén, K. E. Höglund (även handkolorerade blad), U. Hydman, M. Hådell, M. Pyk, P. Dahl, S. Igelström, L. Rodhe, B. H. Häverö, P. Stappe, I. Roth, I. I. Lagerberg, G. Mann, Y. Edelmann, I. Rusth, A. Wiik, A. Palmér, C. af Ugglas, L. Åberg, R. Hilmersson, M. Lang, M. Persbrandt, T. Solin, P. Rådsten, popkonst av A. Warhol, P. Eugén, R. Hilmersson, T. Moore.

 (Mängder ytterligare som ej listats)
(Bilderna nedan visar endast ett fåtal objekt)

Inredning & möbler

Mattsamling

I vår samling finner ni unika färgsättningar, mönster, spännande åldrar & flera storlekar

Samtida konst

Hundratalet samtida konstverk – både original & grafik

no images were found

X