Våra auktioner

Världen är full av vackra saker och vi samlar möbler, prylar, kuriosa, bruks- och samlarföremål från alla tider. Under året, främst under sommarmånaderna, håller vi ett fåtal auktioner i egen regi, där vi låter vackert åldrat, nytt, klassiskt och modernt mötas. Se kalendern nedan för våra aktuella auktioner.

februari 2018

18feb13:00Allaktivitetshuset SundbybergKlubbauktion

24feb12:00GustavsbergsteaternKlubbauktion

mars 2018

Inga event

april 2018

Inga event

Emilia Linderholm

konstnär, sångerska

``Det cirkulerar en del auktioner runt om i landet som ofta erbjuder både konst och inredning. Ofta kan man göra riktiga fynd där. Denna auktion är absolut min favorit! En härlig blandning av vackra möbler, mattor, trädgård och konst. Dany's Home har fantastiskt fina saker uppe i Stockholm men beger sig även ut i landet. Det finns även målningar och grafik av mig om ni har vägarna förbi. Även magiska akvareller av trevliga och begåvade kollegan Peter Eugén finns att njuta av där. Varmt välkomna!``

Från @artbyemilialinderholm 27 oktober

Auktion Dany's Home Emilia Linderholm möbler konst trädgård gjutjärnsurnor gjutjärn baljfåtölj

Aktuella objekt

Vårt sortiment för både hem och trädgård kommer från vårt konstanta sökande och samlande av vackra ting och från vår inredningslada/butik. Se nedan för objektsbeskrivning och bilder.

En blandning utöver det vanliga

– under våra auktioner samsas kvalitetsobjekt med bruksföremål för hem och trädgård

Varmt välkomna till våra auktioner med innehåll av gammalt och nytt, skavt och skinande, vintage och retro, klassiskt och modernt, fynd och dyrgripar i en salig blandning.

Unika äldre & antika möbler t.ex. vitrinskåp / vintagematbord m. metallunderrede / unika stolar & pallar i roliga utföranden / skänk, stort danskt matbord m. kalkad skiva, äldre franskt lantbord m. handhyvlad, trären bordskiva & grönmålat underrede m. tvärslå & svarvade ben tillsammans matsalsstolar rokoko, handgjort brickbord m. fasettslipat glas, exklusiva stil- & karmstolar, magnifika baljfåtöljer, pallar & stolar i plåt, barstolar m. brun metallstomme & vintageläder, barstolar m. turkos stomme & vintageläder, möbler i gustaviansk stil t.ex. taburett / herrbetjänt / stegstol / stegpall / handgjort elegant vitrinskåp, speglar i flera modeller & storlekar, kristallkronor i barock-/empire-/gustav. stil, handmålade bordslampor i porslin, skulpturer, statyetter, sign. glaskonst t.ex. Reuterswärd, Frank Olsson, Timo Solin, Bertil Vallien, Ulrica Hydman, Kjell Engman & Erik Höglund, äldre & nytt exklusivt porslin från bl.a. Gefle, Gustavsberg, Rörstrand, Upsala-Ekeby, Simply Scandinavia t.ex. ytterfoder / blåvitt porslin / sköljskålar / golvurnor / lockurnor, kristall, ljuslyktor & lanternor, snidade askar, zink-, smides- & gjutjärnsföremål t.ex. vackra urnor i flera utföranden / bänk / ljusstakar / hinkar / korgar / bord / spiskatt / hund.

Vi har handplockat ett 30-tal orientmattor, flertalet ovanliga såsom större semiantik salongsmatta Kerman ca 390×297 cm, unik växtfärgad Ziegler ca 242×167 cm & flertalet kelim. I vår samling finner ni unika färgsättningar och mönster – från traditionella till ljusare och ovanliga färgskalor. Spännande åldrar och flera storlekar ex. ca 100×150, 200×140, 240×150, 300×200, 350×250 cm. – TIPS! mät gärna hemma innan auktionen för att lättare hitta rätt storlek.

100-talet samtida konstverk både original & grafik från tidigare utställningar och gallerier. Bl.a. originalmålning av Lars Lerin, laddade akvareller och popart av Peter Eugén Nilsson. Stor färgsprakande originalmålning av Emilia Linderholm, Pernilla Stappe & spännande litografier av Mikael Persbrandt. Även läcker blandteknik av Marika Lang. Signerad litografi Salvador Dalí ur exklusiv första edition (25 st) från 1970. Nyinkomna oljemålningar av Madeleine Pyk & Ulrica Hydman. Även Olle Bærtling, Peter Dahl:s epistlar & Timo Solin. Konstnärer: L. Lerin, O. Bærtling, B. Lindström, E. Billgren, L. Jonsson, B. Wennström, P. von Schantz, S. Dalí, S. Lidberg, BG. Karlsson, A. Hultman, L. & E. Linderholm, P. Eugén, K. E. Höglund (även handkolorerade blad), U. Hydman, M. Hådell, M. Pyk, P. Dahl, S. Igelström, L. Rodhe, B. H. Häverö, P. Stappe, I. Roth, I. I. Lagerberg, G. Mann, Y. Edelmann, I. Rusth, A. Wiik, A. Palmér, C. af Ugglas, L. Åberg, R. Hilmersson, M. Lang, M. Persbrandt, T. Solin, popkonst av A. Warhol, P. Eugén, R. Hilmersson, T. Moore.

 (Mängder ytterligare som ej listats)
(Bilderna nedan visar endast ett fåtal objekt)

Inredning & möbler

Mattsamling

I vår samling finner ni unika färgsättningar, mönster, spännande åldrar & flera storlekar

Samtida konst

Hundratalet samtida konstverk – både original & grafik

X